Ads 468x60px

Pages

Fırında Balık

Tür: Deniz ÜrünleriKac Kişilik: 4
Hazirlanis:  15 dakika Pisirme:  40 dakika Toplam:  55 dakika
Gerekli Malzemeler
3 adet levrek
1 çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı pul biber
2 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı sarımsaklı çeşni
1 kg. patates
3 adet büyük boy domates
5-6 adet yeşil biber
2 adet orta boy soğan
bir kaç yaprak defne yaprağı balıkların iç kısımlarına koyabilirsiniz.
Hazırlanışı
Fırında balık tarifime başlamadan önce şunu söylemek istiyorum gerçekten harcamış olduğunuz emeğin karşılığını alacağınızı belirtmek istiyorum.
Öncelikle fırın tepsisi içerisine yağlı kağıt seriyoruz ve yukarıda miktarlarını belirtmiş olduğum baharatları zeytin yağının içerisine ekleyerek bir çukur kap içerisine karıştırınız.
Balıkları teker teker sos içerisine batırıp çıkarıyoruz ve yağlı kağıt sermiş olduğumuz tepsiye yerleştiriyoruz aralarında boşluk kalacak şekilde balığın içerisine yağlı karışıma batırmış olduğumuz defne yapraklarından 1-2 tane yerleştiriyoruz.
Halka şeklinde doğramış olduğumuz patatesleri ( 1 cm kalınlık idealdir) yada okey zarından biraz daha büyüklükte küp küp şeklinde doğrayabilirsiniz. Domatesleri dört parçaya bölüyoruz ve soğanları halka halka keserek aynı yağlı karışıma batırıyoruz biberler ile birlikte tepsinin boşluklarına diziyoruz.Aralarına 8-10 adet chery ( salkım ) domates koyabilirsiniz fırında güzel oluyor.
Bir kaç chery domates ise balıkların karın kısımlarına koyuyoruz.Fırında balık tarifinde son aşamaya geldik diyebilirim.
Fırını pişirmeye başlamadan önce 10 dakika ısıtıyoruz.250 derecede alt üst çalışacak şekilde ayarlanmış şekilde hazırladığınız tepsiyi fırının orta bölümüne sürünüz.Balık hava kabarcıkları çıkararak patlamaya başladığında patateslerin üstleri beneklenme yapmaya başladığı zaman fırını kapatınız.Balıkları kapatmış olduğunuz fırında ısısında 10 dakika kadar daha bekletme yaparak servis edebilirsiniz.
Fırında balık tarifimiz hazır herkese iyi pazarlar…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...