Ads 468x60px

Pages

Aşure Muharrem Ayi

Tarif
Her kim aşure Günü’nde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenâb-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” Et-Terğîb ve’t-Tertıîb Peygamberimiz (asm) Medîne’ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan yahûdilerin oruçlu olduklarını öğrendi. “Bu ne orucudur?” diye sordu. Yahudiler: “Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı Firavun”u boğdurduğu gündür Hz. Musa (as) şükür olarak bugün oruç tutmuştur” dediler Bunun üzerine Resûlullah (asm) da: “Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha çokyakın ve hak sahibiyiz” buyurdu ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti. Aşure Çorbası da denilen bu tatlı, bizim dinimizde inanılan peygamberlerden biri olan Nuh'un tufandan sonra Aşure Günü'nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamasıyla ortaya cıkmıştır. İçinde birçok farklı malzeme kullanılan ve bir gelenek olarak bugün hâlâ müslümanlarca Aşure Günü yapılan tatlının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir. Alevilikte çok kutsaldır ve sadece Muharrem ayında pişirilir ve komşulara dağıtılır. Ben size benim deneyip yaptığım aşurenin tarifini vericem.
Malzemeler:
400 gr. aşurelik buğday 125 gr.kurufasulye 1 su bardağından biraz az 125gr. nohut 150gr. kuru kayısı 200gr. kuru üzüm 1 ç. kaşığı portakal kabuğu rendelenmiş 800 gr. toz şeker 1 ç.kaşığı ayçiçek yağı 1 su bardağı süt Üzerini isteğinize göre süsleyebilirsiniz.
Önceden akşamdan buğdayı ılık suya,kuru fasulyeyi soğuk suya,nohutu ılık suya basın. Sabaha hepsini ayrı ayrı pişirin.Kuru üzümü de ayrıca 10 dk.kaynatın. Pişen buğdaya sırasıyla diğer pişenleri ekleyin.Daha sonra kalan malzemeleri tek tek ekleyin.5 litre suya dikkat haşladığınız buğday suyu da bu miktara dahildir. Herşey karıştırdıktan sonra beş dakika da bu şekilde kaynatın.Ateşten alın.Piştiği tencerede soğumaya bırakın.Ilınınca kaselere dökun.
Ben bu tarifle mucizeler yarattım.Geçen sene istek üzerine 3 kez yapmak zorunda kaldım..Kaynak .yemektarifleri.com/,
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...